Sundhedsministeren opruster sit beredskab mod corona

14. august 2020 kl. 05.00
Både USA og Europa har været præget af, at det har taget rigtig lang tid at få testkapaciteten op at stå, men også at komme i gang med smitteopsporing. Så jeg vil gætte på, at det er det, man er ved at tage ved lære af i ministeriet.
Lars Thorup Larsen
Lektor, Institut for Statskundskab, Aarhus Universitet
Magnus Heunicke øger ekspertisen inden for coronavirus og andre smitsomme sygdomme i sin nærmeste stab.
Sundhedsministerens departement er ved at ansætte tre kontorchefer til en ny afdeling, der blandt andet skal holde et vågent øje med coronavirussen.
“De næste par år vil håndtering og opfølgning på Covid-19 komme til at fylde meget i ministeriet - særligt i den nye afdeling for sygehuse, beredskab og smitsomme sygdomme,” skriver departementet i et stillingsopslag.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Embedsværk fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Embedsværk
Indsigt
Peter Mandrup Jensen71 årI dag
Ass. partner, not a box, medlem af bestyrelsen for Dansk Selskab for Ledelse i Sundhedsvæsenet og redaktør af nyhedsbrevet ’torsdag 8:30’
Mikkel Boje46 årI dag
Administrerende direktør, Kultur- og Fritidsforvaltningen, Københavns Kommune
Lasse Boje46 årI dag
Politidirektør, National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK), kommende rigsadvokat (1/6)

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?



























